Rys historyczny i podstawowe informacje

Wieś Wieczfnia wzmiankowana była już w 1349 r. jako gniazdo rodziny Wieczfińskich herbu Prus. Parafia powstała w drugiej połowie XIV w., choć pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1448 r. Jak podawała wizyta generalna z 1781 r. obydwa pierwsze kościoły wystawione były staraniem kolatorów i dziedziców wieczfińskich. Pierwszy z nich uległ zniszczeniu, drugi został spalony przez Szwedów, trzeci wybudowano staraniem parafian i ówczesnych proboszczów Wojciecha Miecznikowskiego i Mikołaja Sakiewicza, który w 1754 r. dokończył budowę. Czwarty, niewielki, jednonawowy kościół w połowie XIX wieku wybudował ks. Tomasz Krempski. Konsekrował go bp Wincenty Popiel w 1866 r. Jednak jego stan pozostawiał wiele do życzenia i dlatego ks. proboszcz Remigiusz Jankowski przystąpił w 1898 r. do budowy nowego, trójnawowego kościoła w stylu późnoromańskim. Konsekrował go 3 maja 1905 r. bp Apolinary Wnukowski.

W 1902 r. ks. R. Jankowski wybudował wygodną i obszerną plebanię. Zniszczenia spowodowane ostatnią wojną usuwał ks. Franciszek Gajewski, sprawiając 16-głosowe organy i malując wnętrze. W ołtarzu głównym na uwagę zasługuje rzeźba przedstawiająca Ostatnią Wieczerzę.

• Kościół parafialny: pw. św. Stanisława
  • Księgi metrykalne chrztów:1907 r.
  • Księgi metrykalne ślubów: 1928 r.
  • Księgi metrykalne zgonów: 1934 r.

Proboszcz:

Wikariusz:

Osoby posługujące w naszej parafii :

• Katechetki:  Pani Anna Oman i Małgorzata Gogolewska
  • Kościelny i grabarz: Pan Krzysztof Jachymowski
  • Organista: Pan Jan Żyro

Obszar parafii - miejscowości:

• Bąki, Bonisław, Chmielewko, Grzybowo, Jabłonowo Adamy, Jabłonowo Dyby, Jabłonowo Maćkowięta, Kapuśnik, Kuklin, Kulany, Michalinowo, Pepłowo, Pepłówek, Pogorzel, Turowo, Turówek, Uniszki Gumowskie, Uniszki Zawadzkie, Wąsosze, Wieczfnia Kościelna, Wieczfnia Kolonia, Windyki, Zakrzewo, Załęże

Księża pochodzący z parafii:

Ilość mieszkańców: 3339