29 marca 2015

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ

1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna najważniejszy okres naszych przygotowań do świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. Starajmy się przeżyć ten tydzień w skupieniu, uczestniczyć w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia, aby wzmacniać naszą wiarę i coraz pełniej i bardziej świadomie przeżywać największe wydarzenie w historii zbawienia.
  2. W czwartek Wieczorem Mszą św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczniemy celebrację Triduum Paschalnego, które będzie trwało do niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Są to już dni świąteczne, gdyż wspominamy i celebrujemy najważniejsze wydarzenia naszego odkupienia. Dlatego też, mimo iż są to dla wielu z nas jeszcze dni robocze, postarajmy się nie opuszczać tych nabożeństw. Msza św. Wieczerzy Pańskie będzie sprawowana o godz.18.00.  Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz.18.00. Natomiast liturgię Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna już świętowanie uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, rozpoczniemy o godz.23.00.
  3. Na poniedziałek na krótkie spotkanie na godz. 17.30 zapraszam następujących parafian: z Kulan – Mariusz Mróz, z Pepłowa - Wernik Bartłomiej, z Wieczfni –Mariusz Nadratowski, z Pogorzeli – Grymuza Hubert, z Grzybowa – Pszczółkowski Grzegorz, z Windyk – Zawodnik Zbigniew, z Kuklina – Zagożdżon Mirosław, Michalinowa – Orłowski Andrzej, Uniszek Zawadzkich – Jankowski Krzysztof, z Turowa Kowalski Kazimierz, z Uniszek Gumowskich – Michał Purzycki, z Zakrzewa – Bartkowski Zbigniew.
  4. Wielki Czwartek to także dzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Nie zapominajmy w tym dniu o dziękczynieniu za tak wielkie dary. I choć dla uczczenia Najświętszego Sakramentu zostało ustanowione osobne święto – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, zwane potocznie Bożym Ciałem, a obchodzone już po zakończeniu okresu wielkanocnego, spróbujmy jednak również w Wielki Czwartek poświęcić trochę czasu na adorację i dziękczynienie. W czasie procesji z darami niesione będą ofiary ze skarbonek z jałmużną wielkopostną- dar od dzieci z naszych szkół.
  5. Wielki Piątek to dzień, w którym wspominamy mękę Pana Jezusa, dlatego też na znak jedności z Nim zobowiązani jesteśmy do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i ścisłego postu, podobnie jak to było w Środę Popielcową, gdy rozpoczynaliśmy czas przygotowania do uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Możemy w tym dniu spożyć jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa tylko, aby się trochę pożywić. Niech post w tym dniu nie będzie dla nas jedynie obowiązkiem, lecz niech stanie się wyrazem naszej miłości do Tego, który za nas oddał swoje życie. Zachęcamy również, by także w sobotę zachować wstrzemięźliwość w spożywaniu posiłku, co pozwoli nam z tym większą radością w sercu zasiąść do wielkanocnego stołu w niedzielny poranek.
  6. W Wielki Piątek ofiary składane przy adoracji Krzyża św. przeznaczone są na pomoc dla wyznawców Chrystusa żyjących na Bliskim Wschodzie. Po nabożeństwie męki pańskiej bardzo proszę druhów OSP z terenu naszej parafii, o trzymanie straży przy Grobie Pańskim.
  7. W Wielki Piątek o godz. 17.30 młodzież naszej parafii przedstawi misterium Męki Pańskiej pt. „Oto Ja Jestem z wami” wprowadzający nas w tajemnice wydarzeń wielkopiątkowych. Serdecznie zapraszamy.
  8. Bóg zapłać za ofiary na kwiaty mieszkańcom Uniszki Gumowskie 170 zł, Jabłonowo Dyby - 140, Kuklin - 250 zł., Wieczfni Kolonia – 140 zł.
  9. Wielka Sobota jest dniem, w którym podobnie jak w Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy św. Liturgia Wigilii paschalnej bowiem, sprawowana późno wieczorem, jest już rozpoczęciem celebracji uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Błogosławienie pokarmów rozpoczniemy od godz. 08.00 będzie się ono odbywało do 17.00. o pełnych godzinach W tym czasie będzie również trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pana Jezusa. Przyjście ze święconką nie zwalnia z obowiązku uczestniczenia we Mszy św. w Wielkanoc.

Zapraszamy do adoracji Pana Jezusa przy Grobie Pańskim, parafian z poszczególnych wiosek:

08.00 - 08.30 – Zakrzewo

08.30 - 09.00 – Grzybowo i Kapuśnik

09.00 - 09.30 – Wąsosze

09.30 - 10.00 – Chmielewko

10.00 - 10.30 – Pogorzel

10.30 - 11.00 - Bąki

11.00 - 11.30 – Windyki

11.30 - 12.00 – Uniszki Zawadzkie

12.00 - 12.30 – Kuklin

12.30 - 13.00 – Uniszki Gumowskie i Michalinowo

13.00 - 13.30 – Wieczfnia Kolonia

13.30 - 14.00 – Kulany

14.00 - 14.30 – Pepłowo i Pepłówek

14.30 - 15.00 – Bonisław

15.00 - 15.30 – Jabłonowa

15.30 - 16.00 – Turowo

16.00 - 16.30 – Wieczfnia Kościelna

16.30 - 17.00 – Załęże

7. Nabożeństwo Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego rozpocznie się o godz. 23.00. Serdecznie zapraszam wszystkich strażaków, asystę procesyjną dziewczynki do sypania kwiatkami, ministrantów, lektorów. Przed wschodem słońca będziemy śpiewać Alleluja i cieszyć się Zmartwychwstaniem Chrystusa.

8. W I i II dzień Świąt porządek nabożeństw niedzielny.

9. Zapowiedzi przedślubne.  Sakramentalny związek małżeński mają zamiar zawrzeć:

• Sylwia Jabłonowska z Uniszek Zawadzkich i Gołębiewski Kamil z Jabłonnej.
  • Damian Nowicki z Kuklina i Małgorzata Arcyz z Nidzicy
  • Paulina Żmuda z Zakrzewa i Dawid Szwajca z Wyszyn

Ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach m. ww. osobami proszony jest o powiadomienie kancelarii parafialnej

10. Bardzo dziękuję za ofiary składane na budowę chodnika wokół kościoła. W tym tygodniu ofiary złożyli mieszkańcy Wieczfni Kolonii 536 zł.
11. Próby ministrantów i lektorów przed liturgią Triduum paschalnego będą na godzinę przed rozpoczęciem nabożeństw. Ks. Piotr serdecznie zaprasza.
12. Dzisiejszy Gość Niedzielny jest z filmem „Pasja” Zachęcamy do nabywania w cenie 5 zł.