7 lutego 2016

V NIEDZIELA ZWYKŁA

1. W najbliższą środę przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego – okres Wielkiego Postu. Msze Święte z posypaniem naszych głów popiołem na znak pokuty odprawimy o godz. 8.30, 10.00 w Kuklinie i 16.30 Zachęcamy do licznego uczestnictwa oraz do podjęcia praktyk pokutnych w tym świętym czasie.

2. Caritas na czas Wielkiego Postu proponuje nam wiele akcji dobroczynnych. Będziemy o nich informować na bieżąco, o jednej z nich chcemy już dziś powiedzieć. To jałmużna postna. Do specjalnie przygotowanej skarbonki stojącej obok Krzyża Pana Jezusa można przekazywać zaoszczędzone pieniądze, które wydalibyśmy na różnego rodzaju przyjemności. Pragniemy tę naszą jałmużnę postną, przynieść w procesji z darami podczas Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek z przeznaczeniem na hospicjum dla umierających na raka prowadzone przez Caritas Diecezji Płockiej.

3. Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego obowiązującego wiernych między 18. a rozpoczęciem 60. roku życia (post polega na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz na spożyciu jednego posiłku do syta. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Ponadto do postu ścisłego jesteśmy zobowiązani również w Wielki Piątek. Przypominamy także, że we wszystkie piątki roku obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

4. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek.

5. Rekolekcje Wielkopostne w tym roku przed IV niedzielą Wielkiego Postu, poprowadzi nam ks. profesor Henryk Seweryniak, profesor KUL i WSD w Płocku. Dzięki jego posłudze słowa i osobistemu zaangażowaniu otrzymamy relikwie św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego. Módlmy się już od  dzisiaj o dobre przeżycie tych rekolekcji dla naszej parafii.

6. Zapraszamy na Drogi Krzyżowe które będziemy odprawiać co piątek po Mszy św. wieczornej o 16.30. A w Kuklinie o 18.00.

7. Sakramentalny związek małżeński mają zamiar zawrzeć: Renata Nieliwocka z Windyk i Grzegorz Kacprzak z Parafii Dzierzgowo; Michał Komorowski z Wieczfni Kościelnej i Katarzyna Goździkowska z Mławy z parafii św. Stanisława BM.  Ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach m. ww osobami proszony jest o powiadomienie kancelarii parafialnej.